Fínska sauna má blahodárne účinky na naše zdravie, je výborná ako prevencia proti rôznym chorobám a zvyšuje odolnosť organizmu. Potením sa z tela vyplavujú všetky toxíny a následné ochladzovanie zvyšuje naše otužovanie. Sauna je vhodná pre tých, ktorí sa chcú o svoje telo starať – nie nadarmo sú ľudia z Fínska najzdravší ľudia na svete.

Čo vlastne saunovanie znamená?
Je to striedanie pobytu osôb v horúcom a suchom / fínska sauna / vzduchu, pri ktorom sa naše telo zohreje a začne sa intenzívne potiť, a následne ochladzovanie v chladnej vode / sprcha alebo bazén /, prípadne studený vzduch vonku alebo sneh.

Ako prísť do sauny vo wellnesse?
Do sauny by mali v prvom rade chodiť ľudia ktorí sú zdraví, pokiaľ ste chorľavý / chorý treba sa spýtať lekára či je možné vo vašom prípade navštíviť saunu. Pred samotnou návštevou sauny je dobré aby bol človek v psychickej pohode, najedený tak akurát.
Určite nie je dobré, keď ide človek do sauny s plným žalúdkom, ale nie je dobré ani keď je hladný.
Do samotnej sauny chodíme samozrejme nahý a pred vstupom sa osprchujeme. Následne sa osušíme, aby sme v suchej saune nezvyšovali vlhkosť. V mokrej, alebo vlhkej saune je to jedno, lebo behom pár sekúnd sme úplne spotený.

Doporučujeme:
Doporučená doba v saune vlastne nie je. Pobyt v saune je pre každého individuálny, kto sa ako cíti. Dôležité je, aby nám pri pobyte v saune bolo dobre a príjemne. Nie je dobré snažiť sa vydržať čo najdlhšie, pretože nám môže prísť zle a v krajnom prípade môžeme aj odpadnúť.
Určite aj tu platí radšej menej ako viac. Po zohriatí tela nasleduje odpočinková fáza na lehátku. Odpočinok je taktiež individuálny, priemerne asi 15-20 minút. Celú činnosť – pobyt v saune, ochladenie, odpočinok, opakujeme 2-3 krát. Po saunovaní je naše telo príjemne odpočinuté i unavené.

Upozornenie:
Saunovanie sa nedoporučuje pri chorobách srdca a krvného obehu. Ak máte kožné choroby, je dobré sa poradiť s lekárom. Do sauny by sme tiež nemali ísť so zvýšenou teplotou – vtedy je naše telo oslabené a pobyt v saune nie je vhodný.
Pri saunovaní nezabúdajme na príjem tekutín, najlepšia je čistá voda.